Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

RİZE'DE DERELERE YAVRU ALABALIK SALIMI DEVAM EDİYOR

Eylül 29, 2012

RİZE'DE DERELERE YAVRU ALABALIK SALIMI DEVAM EDİYOR

              Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, 'Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi' kapsamında Rize Çamlıhemşin İlçesi Avusor Yaylası, Topluca Köyü –Maselavat vadisindeki derelere ve  Ardeşen Armağan Köyü Dolana Deresi,Tunca Deresi Dephani Mevkii, Dere Mezra Mevkii ve Yeşildere Mezrasında program yapılmıştır.

            Çamlıhemşin’e bağlı Ülkü Köyü, Avusor Yaylası ve Topluca Köyü - Maselavat vadisinde düzenlenen programa, Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Çamlıhemşin Kaymakamı Hasan GÜNDOĞDU, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürü Mustafa BULUT, , İl Genel Meclis Başkanı Hakan GÜLTEKİN, Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz SİNAN, ÇamlıhemşinBelediye Başkanı İdris Lütfü MELEK, Çamlıhemşin Milli Eğitim Müdürü Engin ALBARDAK, İl başkanı Hikmet AYAR, Çamlıhemşin Garnizon Komutanı Cevdet YAMAN, Çamlıhemşin AK Parti İlçe Başkanı Yusuf ARISOY, İl Genel Meclis Üyeleri Osman HAŞİMOĞLU, Yüksel KARAMAN ve vatandaşlar katıldı.


            Ardeşen Armağan Köyü Dolana Deresi, Tunca Deresi Dephani Mevkii, Dere Mezra Mevkii ve Yeşildere Mezrasında ki programımıza Rize Milletvekili Sn Nusret BAYRAKTAR, Ardeşen Belediye Başkan V. Sn. Mehmet YEREBAKAN, Ardeşen Akp İlçe Başkanı Sn.Avni Kâhya, İl Genel Meclis Üyesi Sn. Dursun Ofluoğlu,  Armağan Köyü Muhtarı Sn. Avni BAYRAKTAR, Önder Köyü Muhtarı Sn. Muhammet Önder, Yukarıdurak Köyü Muhtarı Sn. Hızır Yavrucu, Sinan Köyü Muhtarı Sn. Ahmet Özyanık, Tunca Konak Mah. Muhtarı Sn. Adem Aytemiz, Rize Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdür V. Sn. Ramazan ÇAYIROĞLU, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Sn.Miktat ÖZYANIK, Kaçkar Dağları Milli Park Müdürü Sn. Muhammet ÖNDER, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Sn. Rıza KAMİL, İş adamı Sn Metin YENİLMEZ, vatandaşlar ve Teknik Elemanlarımız katılmıştır.


              Çamlıhemşin Kaymakamı Sayın Hasan GÜNDOĞDU burada yaptığı konuşmada, daha yaşanılabilir doğa ve çevresi için kişilerin duyarlı olması gerektiğini belirterek şunları söyledi; “ Çamlıhemşin Doğu Karadeniz’in incisi durumunda olan bir bölgemiz ve doğası bozulmamış ender güzelliklere sahip bölgelerden bir tanesidir. Çamlıhemşin halkından ve buralarda yaşayan köylülerimizden temel beklentimiz, bu doğal hayatın korunmasına yardımcı olmaları ve yaşatılmasıdır. Olta balıkçılığı ile avlanmayla bu derelerde balık tükenmez. Yeter ki kanun dışı avlanmaların önüne geçelim. Çamlıhemşin halkımızda bu duyarlılık var. Bu derelere sahip çıkacaklar. Böylelikle bu doğal güzellikleri turizme kazandırmış olacağız. “ dedi.

              Avusor yaylası Koruma ve güzelleştirme derneği başkanı Adem Alinoğlu, Avusor yaylasına bırakılan balıklardan dolayı emeği geçenlere teşekkür etti. Alinoğlu, yaylada beş yıl balık tutmayı yasaklayacaklarını ve beş yıl sonra burda herkes balık tutabileceğini söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12.Bölge Müdürü  Sn. Mustafa BULUT, törende yaptığı konuşmada, bilinçsiz ve aşırı avlanma sonucu nesilleri tehlike altına giren kırmızı benekli alabalıkların çoğaltılması amacıyla, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında, 'Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman içi Suların Balıklandırılması Projesi' başlatıldığını söyledi.

              Avusor Yaylası ve Topluca Köyü Maselavat vadisindeki derelere ve Ardeşen Armağan Köyü Dolana Deresi, Tunca Deresi Dephani Mevkii, Dere Mezra Mevkii ve Yeşildere Mezrasındaki derelere toplam 5 bin adet yavru alabalık salındığını ifade eden Bulut, 'Bu proje ile doğal alabalık türlerinin üretimi ve üretilen bireyler ile orman içi su kaynaklarındaki alabalık popülasyonları, optimum düzeye ulaşacaktır. Bozulan alabalık habitatlarının iyileştirilmesi sonucunda amatör ve sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi ile orman köylüsünün sosyoekonomik yönden kalkındırılması amaçlanmaktadır' dedi.